Performance marketing, czyli marketing efektywnościowy w pigułce


Performance marketing (po polsku marketing efektywnościowy) to działania prowadzone w internecie, które mają na celu przekonać odbiorcę do wykonania konkretnej czynności na stronie. Jest to istotna część kampanii reklamowej, która opiera się na rozliczeniu za efekt. Warto wiedzieć, jak z niej poprawnie korzystać.

Performance marketing – co to jest?

Performance marketing nie ma jasno określonej struktury działania. Reklamodawca wybiera najlepszą dla siebie formę reklamy oraz model jej rozliczenia. Celem jest uzyskanie jak najwyższych wyników przy jak najmniejszych kosztach.

Definicja performance marketingu

Performance marketing  jest to model reklamy uruchamianej w internecie w różnych kanałach sprzedaży, np. Google, mediach społecznościowych czy na stronach partnerów. Cechą charakterystyczną jest rozliczenie za efekt, co oznacza, że płacisz tylko wtedy gdy użytkownik zrobi dokładnie to, czego od niego oczekiwałeś. 

Celem performance marketingu jest zbieranie i generowanie leadów oraz zachęcanie klientów do różnych aktywności.  

Do tych aktywności możemy zaliczyć:

  • Zapisanie się do newslettera;
  • Zostawienie numeru kontaktowego;
  • Pobranie e-booka;
  • Dokonanie zakupu w sklepie;
  • Polubienie profilu na Facebooku;
  • Rejestrację na portalu.

Performance marketing wpływa bezpośrednio na konwersję, pomaga również zwiększać sprzedaż w sklepie internetowym.

Najciekawsze, że nie jest on określonym narzędziem, ale grupą działań, które skupiają się na jednym konkretnym efekcie. Można w nim wykorzystać wiele rodzajów kampanii reklamowych, takich jak reklama AdWords, social media marketing, a nawet newslettery czy sieci afiliacyjne.

Marketing efektywnościowy obejmuje jedynie tzw. digital marketing. Jego działanie odbywa się stricte w sieci, w wyszukiwarkach, sieciach społecznościowych czy na wszelkiego rodzaju portalach i serwisach internetowych.

Zalety performance marketingu

To skuteczna i prosta forma prowadzenia kampanii reklamowych niezależnie od branży. Pozwala w pełni wykorzystać budżet reklamowy, a także na bieżąco analizować wdrożone działania i ich efekty.

Poniżej wyróżniłem 5 istotnych zalet marketingu efektywnościowego. Aby jego skuteczność faktycznie znalazła się na wysokim poziomie, ważna jest nieustanna obserwacja wdrożonych działań i wyciąganie odpowiednich wniosków.

  1. Mierzalność wyników

Niewątpliwą zaletą performance marketingu jest dokładne sprawdzenie uzyskanych wyników uruchomionej kampanii reklamowej. Dzięki uzyskaniu konkretnych informacji o kosztach pozyskania jednego klienta, możemy w pełni zoptymalizować wydatki na reklamę i czerpać z nich wymierne korzyści.

Wskaźniki pokazują nie tylko koszty, ale także współczynnik konwersji, czyli wskaźnik określający procent użytkowników, którzy wykonali konkretną, pożądaną przez nas akcję.

  • Elastyczność

W przypadku gdy jakaś uruchomiona kampania reklamowa nie przynosi satysfakcjonujących wyników, w bardzo prosty sposób można ją zmienić bądź całkowicie z niej zrezygnować.

  • Błyskawiczny efekt

Korzystanie z performance marketingu w firmie sprawia, że niemal natychmiast (często już po kilku godzinach od uruchomienia reklamy) możesz uzyskać wyniki z kampanii.

  • Oszczędność pieniędzy

Wydatki na reklamę ponosisz tylko wtedy, gdy użytkownik wykona określone przez Ciebie działanie. Oczywiście zależy ono od wyboru modelu rozliczeń, jednak dzięki temu zyskujesz pełną kontrolę nad ponoszonymi kosztami oraz relatywnie wysoki zwrot z inwestycji.

Raporty wraz z przejrzystymi sposobami rozliczania pozwalają przeanalizować skuteczność działań kampanii i dostosować je w taki sposób, aby w pełni realizowały określony przez firmę cel.

  • Dywersyfikacja działań

Możesz użyć wielu kanałów reklamowych jednocześnie. Masz do wyboru kampanie Google (AdWords, Google Display Network czy Google Shopping), sieci społecznościowe (np. posty sponsorowane na Facebooku) czy sieci afiliacyjne.

Taki sposób prowadzenia kampanii reklamowych zapewnia Ci bezpieczeństwo oraz stabilny rozwój Twojego biznesu.

Dodatkowo analityka internetowa (np. przy Google Analytics) podpowie Ci, które z uruchomionych kampanii reklamowychskuteczne, które należy udoskonalić, a z których zrezygnować.

Google Analytics dla Ecommerce
(praktyczny kurs online)

Zaawansowany kurs online z elementami Data Studio i GTM.
Zbuduj kompleksowy system raportowania, który pomoże Ci zwiększyć rentowność Twojego e-commerce.

📹 11h praktycznych materiałów wideo
🎓 Gotowe skrypty i szablony
👥 Dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku
📄 Certyfikat ukończenia kursu (PDF)

Kurs obejmuje zarówno Universal Analytics, jak i podstawowe aspekty Google Analytics 4!

Co ważne:
📌 Duży nacisk położony jest na aspekt wdrożeniowy z wykorzystaniem GTM, dataLayer, wtyczek lub z programistami.
📌 Kurs zawiera pełne wdrożenia na przykładzie konkretnych platform: PrestaShop, WooCommerce.

Po kursie będziesz umieć:
Bezbłędnie skonfigurować Google Analytics dla e-commerce
Wdrożyć Enhanced E-commerce na różnych platformach, a także na dedykowanym systemie we współpracy z programistami
Podnieść konwersję dzięki analizie właściwych danych
Skracać czas konieczny do analizy danych
Dobierać metryki przydatne w e-commerce
Wykorzystywać Google Data Studio do budowania przejrzystych raportów
Wykrywać błędy w działaniu Twojego sklepu lub strony www


Performance marketing – modele rozliczeń

Zanim jednak ruszysz z uruchomieniem kampanii reklamowej, przejrzyj dostępne modele rozliczeń. Ich wybór zależy od:

  • Grupy docelowej, czyli osób do których chcemy kierować nasze działania;
  • Celu, który chcemy osiągnąć – większa ilość osób zapisanych do newslettera, częstsze dokonywanie zakupów w sklepie;
  • Rodzaju platformy reklamowej, z której korzystamy (Google, social media, sieci afiliacyjne).

CPM (Cost per Mile)

Koszt ponosimy po tysiącu odsłon danej reklamy. Nie liczy się, czy odbiorca kliknie w link tylko czy reklama się wyświetli. Z tego względu ten model rozliczenia przydatny jest dla kampanii reklamowych, których celem jest budowanie świadomości i zwiększanie zasięgów.

CPC (Cost per Click)

Koszt za kliknięcie w link reklamowy. Warto wspomnieć o tzw. unikalnych kliknięciach, co oznacza, że każdy użytkownik mierzony jest jako jedno kliknięcie, niezależnie od tego, ile razy uruchamiał reklamę.

CPL (Cost per Lead)

Koszt ponoszony za uzyskanie danych do użytkowników (leadów), czyli np. za pobranie e-booka, zapisanie się do newslettera czy zostawienie numeru kontaktowego.

CPA (Cost per Action)

Koszt za czynność, którą konsument wykona na stronie internetowej po zobaczeniu reklamy – za dowolnie zdefiniowaną akcję, którą chcemy żeby wykonał (wejście na stronę, pobranie e-booka)

CPS (Cost per Sale)

Model rozliczeń opierający się na kosztach za sprzedaż w formie prowizyjnej, np. w przypadku wyboru kampanii przez sieć afiliacyjną. Najchętniej wykorzystywany w sklepach internetowych.

Performance marketing – narzędzia

Uruchomienie kampanii reklamowej wymaga dokładnej analizy danych. Od wyników uzyskanych w wyniku przeprowadzenia analityki internetowej zależeć będzie dobór odpowiedniego narzędzia marketingu efektywnościowego.

Istotne jest poznanie produktów i usług danej firmy, typu strony, konkurencji rynkowej, a także grupy docelowej oraz obecnie stosowanych działań marketingowych w sieci.

Tylko tak przeprowadzone podejście gwarantuje skuteczność działań performance marketingu.

Google Ads

Niezwykle popularna forma reklamy, która wyświetla się w wyszukiwarce Google ponad organicznymi wynikami wyszukiwania.

Zanim jednak zdecydujemy się na uruchomienie kampanii Google Ads, istotne jest, aby dobrze przeanalizować słowa kluczowe, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę.

Można to zrobić przy pomocy narzędzia Planner Słów Kluczowych od Google, a także narzędzi płatnych, takich jak Senuto, Semstorm czy Ubersuggest. Uzyskamy informacje dotyczące częstotliwości oraz popularności wyszukiwania konkretnych słów kluczowych, co pozwoli nam lepiej dostosować kampanię do grupy docelowej i ich codziennych zachowań w sieci.

Google Display Network

Oprócz kampanii reklamowej w wyszukiwarce możemy uruchamiać reklamy na stronach internetowych i w aplikacjach.

Jest to właśnie Google Display Network (GDN).

GDN to reklamy graficzne i video o dużych możliwościach w zakresie wyboru formatów oraz miejsc, w których mają się pojawiać (np. wybór serwisu o określonej treści tematycznej, np. częściach do komputerów).

Zapewniają one szeroki dostęp do grupy docelowej. Pozwalają również na remarketing, czyli pokazywanie reklam osobom, które wcześniej miały kontakt z marką i były wstępnie zainteresowane produktem.

Facebook Ads

Dzięki Facebookowi uzyskujemy dostęp do szerokiego grona różnych typów reklam oraz jeszcze większej grupy użytkowników, którym będą się wyświetlać Twoje reklamy. Dobrze jest wykorzystać to narzędzie performance marketingu.

Najpopularniejsze reklamy na portalu Facebook to posty sponsorowane oraz karuzela produktów.

Posty sponsorowane wyświetlają się po prostu na facebookowej tablicy. Mogą się tam pojawić zarówno reklamy marek, które wcześniej polubiliśmy, a nawet te, których w naszych polubieniach nie ma, ale inteligentny algorytm stwierdził, że będą pasować do naszych zainteresowań.

Karuzela produktów pokazuje za to listę kilku produktów wraz z linkami do konkretnych podstron. To popularne narzędzie, bo po prostu jest skuteczne. Prezentuje produkt lub usługę i sprawia, że użytkownik nie musi od razu klikać w reklamę – wszystko widzi na opublikowanej grafice. To zaś oznacza brak kosztu dla reklamodawcy.

Z drugiej strony kliknięcie w baner oznacza faktyczne zainteresowanie produktem, a umieszczony pod zdjęciem odnośnik od razu przenosi odbiorcę na stronę produktową.  

W Facebook Ads (podobnie jak u Google) możemy przyciągać klientów poprzez wykorzystanie remarketingu.

Sieci afiliacyjne

Są to portale i blogi, na których umieszczamy swoje banery reklamowe (najlepiej takie, które są powiązane z treścią naszej strony). Mogą one występować również w formie linków referencyjnych. Osoby, które są właścicielami serwisu otrzymują prowizję za każdą osobę, którą uda im się zachęcić do zakupu na Twojej stronie.

Niezależnie od wyboru narzędzia ważne jest, aby nieustannie monitorować i optymalizować wprowadzone działania. Efekt może zmieniać się w zależności od otoczenia biznesowego, sezonowości usług, a nawet aktualnej sytuacji gospodarczej.

Tylko ciągłe dostosowanie kampanii reklamowej poprzez wyciąganie wniosków z analityki przyniesie firmie możliwie wysokie rezultaty i pomoże faktycznie przyciągać klientów i angażować ich w konkretne aktywności.

Przykłady performance marketingu

Volkswagen – personalizacja zapisu na jazdę próbną

Kampania miała na celu zwiększenie sprzedaży oraz znacznie lepsze dostosowanie strony do potrzeb klientów na etapie jazdy próbnej.

Przeanalizowano ścieżki decyzyjne klientów w witrynie, a następnie wprowadzono komunikaty, które pokazywały się użytkownikom wcześniej oglądających konkretny modelu samochodu. Zachęcały one klientów do podjęcia kolejnych kroków.

Efekt? CPL spadł o 26% i w ciągu 10 dni sprzedano aż 150 samochodów.

Podsumowanie

Marketing efektywnościowy to dla wielu firm podstawa działań reklamowych. Efekty można policzyć łatwiej, niż w przypadku chociażby kampanii wizerunkowych czy budujących świadomość marki.

Zdjęcie autorstwa PhotoMIX Company z Pexels


Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.