Blogi i kanały o analityce


Blogi i kanały YouTube o analityce – skąd najlepiej się uczyć? W tym wpisie przedstawiam moje ulubione źródła wiedzy o Google Analytics, Google Tag Manager i innych narzędziach.

Chociaż coraz więcej rozwiązań z zakresu analityki potrafię wymyślić samodzielnie, to jednak cały czas uczę się od mądrzejszych. Kiedy wydaje mi się, że ich doganiam, to pokazują coś nowego i zaskakującego.

Większość wiedzy pozyskuję ze źródeł anglojęzycznych. Niestety w Polsce w zakresie analityki internetowej mało kto dzieli się wiedzą. A szkoda, bo znam przynajmniej kilku świetnych fachowców, których treści chętnie bym konsumował. Z drugiej strony wystarczy sprawdzić liczbę wyszukań fraz związanych z Google Analytics czy Google Tag Manager w polskim Internecie i faktycznie może się odechcieć pisać czy nagrywać 😉 

Nie przedłużając, zapraszam Cię do mojej listy ulubionych blogów i kanałów o analityce.

Blogi o analityce internetowej

Blogi polskie

Conversion Blog

Blog mojego byłego pracodawcy. Jeśli dobrze poszukasz, to znajdziesz tam też artykuły mojego autorstwa 😉 Obecnie to bardziej blog o optymalizacji konwersji w e-commerce niż o analityce, ale warto przejrzeć kategorię ”Analityka internetowa”, bo jest tam sporo przydatnej wiedzy.

Blogi anglojęzyczne

Simo Ahava

Klasyka gatunku. Prawdziwy heros analityki z ogromną wiedzą techniczną, a przy tym operujący fantastycznym angielskim (choć nie jest native-speakerem). Od niego nauczyłem się najwięcej. A kiedy wydaje się, że już nic więcej nie da się wymyślić w zakresie GA i GTM, to Simo znów otwiera oczy nowatorskim rozwiązaniem. Must-have.

Annielytics Blog

Tego bloga doceniami przede wszystkim za grubsze rozkminki o analizach i interpretacji różnych metryk. Annie potrafi wziąć na warsztat temat, wokół którego sporo niedomówień i niejasności, a następnie w brutalnie szczery sposób wypunktować to, co trzeba. Do tego w miarę śmieszne memy. Polecam.

Online-Metrics

Paul Koks opublikował całkiem sporo praktycznych artykułów i przewodników. Język może nie jest tak widowiskowy jak u Annie, a treść nie aż tak zaawansowana, jak u Simo, ale nawet obeznana osoba znajdzie tam przydatne informacje. Dla tych znających podstawy analityki to będzie kopalnia praktycznej wiedzy.

Avinash Kaushik

Avinash na blogu nie publikuje prawie nic od dłuższego czasu, ale za to regularnie wysyła newsletter z przemyśleniami na temat marketingu i analityki. Uczta dla szarych komórek. Starsze artykuły i tak warto poczytać, bo wiele z nich skupia się na ponadczasowych strategiach, a nie na przemijających taktykach.

Bounteous Blog

To blog z grupy praktycznych. Poszukujesz konkretnego rozwiązania na filtr, śledzenie zdarzenia, otagowanie filmów z Vimeo? Istnieje spora szansa, że znajdziesz to właśnie na Bounteous. Mega przydatny jest dział Recipes, gdzie znajdziesz gotowe szablony rozwiązań do GA, GTM, Data Studio, etc.

CXL Blog

Blog znany i lubiany. Szczegółowe artykuły z przykładami, mało lania wody, dużo praktyki. CXL istnieje od 2011 roku i pomimo upływu czasu większość z artykułów, nawet tych sprzed 9 lat, jest nadal wartościowa.

Analytics Mania

Genialny blog pod kątem praktycznej wiedzy o Google Tag Manager. Oczywiście królem GTMa pozostaje Simo Ahava, ale jego poziom może być odstraszający dla osób dopiero stawiających pierwsze kroki w analityce.

U Juliusa z Analytics Mania znajdziesz z kolei szczegółowe przewodniki i artykuły, które są skupione na podstawowych czy średnio-zaawansowanych aspektach pracy z GTM. Jest też kilka darmowych e-booków do pobrania.

Kanały YouTube

Kanaly polskie

Sssem.ninja

Znam tylko jeden polski kanał o analityce na YouTube i jest on dziełem Bartka Kaczmarczyka. Sporo ciekawych rozwiązań. Zdecydowanie warto go subskrybować. Wspierajmy polski content! 🙂

Kanały anglojęzyczne

AdsCourses

Na tym kanale znajdziecie trochę analityki, a trochę Google Ads. Albo wiedzę na przecięciu tych dwóch narzędzi. Karol często pokazuje naprawdę zaawansowane rozwiązania, więc raczej nie jest to kanał dla początkujących osób. Filmy są profesjonalnie zrealizowane – przyjemnie się to ogląda. No i ten trick z szybszym ładowaniem raportów w Data Studio… palce lizać!

MeasureSchool

Klasyk. Ponad 110 tys. subskrypcji (w chwili pisania tego artykułu) w dość niszowej branży robi wrażenie. Julien odwala kawał dobrej roboty, w zasadzie trudno znaleźć zagadnienie, którego nie pokrył na swoim kanale.

Loves Data

Na ten kanał trafiałem najczęściej wtedy, gdy szukałem rozwiązań do Google Data Studio. Od Benjamina nauczyłem się kilku technik, dzięki którym łatwiej mi budować dasbhoardy. Ale na kanale jest też sporo tutoriali o GA, GTM i Google Ads, więc dla każdego coś miłego.

Analytics Mania

Niedawno uruchomiony kanał, tworzony przez Juliusa – autora bloga o tej samej nazwie, wspomnianego wyżej.

Google Analytics dla Ecommerce
(praktyczny kurs online)

Zaawansowany kurs online z elementami Data Studio i GTM.
Zbuduj kompleksowy system raportowania, który pomoże Ci zwiększyć rentowność Twojego e-commerce.

📹 11h praktycznych materiałów wideo
🎓 Gotowe skrypty i szablony
👥 Dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku
📄 Certyfikat ukończenia kursu (PDF)

Kurs obejmuje zarówno Universal Analytics, jak i podstawowe aspekty Google Analytics 4!

Co ważne:
📌 Duży nacisk położony jest na aspekt wdrożeniowy z wykorzystaniem GTM, dataLayer, wtyczek lub z programistami.
📌 Kurs zawiera pełne wdrożenia na przykładzie konkretnych platform: PrestaShop, WooCommerce.

Po kursie będziesz umieć:
Bezbłędnie skonfigurować Google Analytics dla e-commerce
Wdrożyć Enhanced E-commerce na różnych platformach, a także na dedykowanym systemie we współpracy z programistami
Podnieść konwersję dzięki analizie właściwych danych
Skracać czas konieczny do analizy danych
Dobierać metryki przydatne w e-commerce
Wykorzystywać Google Data Studio do budowania przejrzystych raportów
Wykrywać błędy w działaniu Twojego sklepu lub strony www


Podsumowanie

Znasz fajne źródło wiedzy o analityce, którego zabrakło w zestawieniu? Daj znać w komentarzach – chętnie się zapoznam i ewentualnie dorzucę do listy.

Zdjęcie autorstwa freestocks.org z Pexels


Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 Comments

  1. Fatycznie w Polsce dość mało jest takich kanałów bo temat analityki internetowej nie jest u nas jeszcze na tak wysokim poziomie. Bardzo ciekawa lista blogów. Z pewnością je przejrzę i może uda mi się znaleźć Twoje artykuły 🙂